Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klauzula obejścia prawa: ratunek czy balast

25 marca 2016 | Prawo | Łukasz Mazur Adrian Artowicz
Łukasz Mazur
źródło: materiały prasowe
Łukasz Mazur
Adrian Artowicz
źródło: materiały prasowe
Adrian Artowicz

Wprowadzenie klauzuli może mieć skutki sprzeczne 
z deklarowaną polityką gospodarczą polskiego rządu, bo pogorszy pozycję rodzimych firm, 
a wzmocni te zagraniczne – przekonują eksperci Łukasz Mazur i Adrian Artowicz.

Trwają prace nad wprowadzeniem do polskiego systemu prawa podatkowego klauzuli obejścia prawa podatkowego. Prace te są zaawansowane. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji publikuje się kolejne wersje projektu ustawy, którego głównym celem jest uzupełnienie ordynacji podatkowej o postanowienia dotyczące właśnie klauzuli obejścia prawa podatkowego. Wydaje się zatem, że osoby odpowiedzialne za kreowanie i realizację polskiej polityki podatkowej doszły do przekonania o potrzebie dokonania takiej zmiany, a prace dotyczą już raczej sposobu ujęcia klauzuli obejścia prawa podatkowego oraz towarzyszących jej rozwiązań (np. reguł postępowania w sprawach stosowania klauzuli, opinii zabezpieczających, Rady do spraw Unikania Opodatkowania).

Jaki jest powód?

W naszej ocenie zagadnienie celowości uzupełnienia polskiego systemu prawa podatkowego o rozwiązanie w postaci klauzuli obejścia prawa podatkowego nie było jednak przedmiotem dostatecznie pogłębionej analizy. Ten wniosek potwierdza lektura projektu uzasadnienia planowanej nowelizacji. W dokumencie tym – jako niektóre z argumentów przemawiających za wprowadzeniem przepisów o klauzuli obejścia prawa podatkowego – wskazano zalecenia Komisji Europejskiej i rezolucję Parlamentu Europejskiego oraz fakt, że klauzula obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej oraz świata.

Wymieniając państwa, w których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10404

Wydanie: 10404

Spis treści
Zamów abonament