Trzeba wiedzieć, jaki charakter mają tereny, które chce się nabyć
Trafna ocena stanu faktycznego oraz prawnego danej nieruchomości przesądza o konieczności albo jej braku stosowania nowych przepisów o obrocie ziemią rolną.
Zmiany w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi stały się faktem. 30 kwietnia 2016 roku weszła w życie ustawa z 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (dalej: ustawa). Kluczowym zagadnieniem w kwestii stosowania nowych przepisów jest na pewno prawidłowe rozumienie pojęcia nieruchomości rolnej. Trafna ocena stanu faktycznego oraz prawnego danej nieruchomości przesądzi o konieczności albo braku wymogu stosowania przepisów ustawy.
Rolnik indywidualny i nieruchomość rolna
Zgodnie z nowymi przepisami nabywcą nieruchomości rolnej może być co do zasady rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jest to kluczowa i najszerzej komentowana regulacja wprowadzona przez ustawodawcę. Ogranicza ona w stopniu znacznym krąg podmiotów, które mogą od 1 maja 2016 roku kupić nieruchomość rolną. Paradoksalnie, najistotniejszym elementem tego przepisu jest pojęcie nieruchomości rolnej. Jeśli bowiem w konkretnym przypadku nie występuje nieruchomość rolna w rozumieniu ustawy, to sama ustawa nie znajdzie zastosowania w rozstrzygnięciu sprawy.
Pod pojęciem nieruchomości rolnych należy rozumieć nieruchomości, które są lub potencjalnie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta