Zasiłek macierzyński po przerwie
Część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni można sobie zostawić na później i wykorzystać przed upływem szóstego roku życia dziecka. Takie prawo mają też rodzice, którzy część tego urlopu wzięli przed 2 stycznia 2016 r.
- 2 czerwca 2015 r. urodziłam syna i korzystałam z pełnego urlopu macierzyńskiego (20 tygodni), dodatkowego urlopu (sześć tygodni) i ośmiu tygodni urlopu rodzicielskiego (łącznie do 25 stycznia 2016 r.). Po tym okresie wróciłam do pracy. Czy w świetle nowych przepisów będę miała prawo do urlopu rodzicielskiego, który można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia? Czy z tego tytułu otrzymam zasiłek macierzyński? – pyta czytelniczka.
Od 2 stycznia 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące prawa do urlopu macierzyńskiego, a co za tym idzie – do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Tak stanowi art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 372).
O okres zlikwidowanych wcześniejszych dodatkowych urlopów (macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego) wydłużył się wymiar urlopu rodzicielskiego. Obecnie wynosi on 32 tygodnie przy urodzeniu jednego dziecka oraz 34 tygodnie przy narodzinach dwójki lub więcej pociech przy jednym porodzie. Wcześniej wynosił on 26 tygodni.
Zgodnie z art. 182 [1a] § 1 kodeksu pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta