Legalne związki gejów
Noszą nazwę cywilnych i nie dają prawa do adopcji dzieci.
Korespondencja z Rzymu
Włochy jako ostatni z krajów starej Unii przyjął ustawę regulującą sytuację par gejowskich. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy ustawy podkreślają, że jeśli chodzi o prawa obywatelskie, to jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Italii, porównywalne z dopuszczeniem rozwodów (1970 r.) i aborcji (1978).
Pierwszy projekt ustawy regulujący związki gejów trafił do włoskiego parlamentu 28 lat temu, a w sumie było ich kilkanaście. Nie miały jednak szans powodzenia, bo karty rozdawała chadecja, potem centroprawica Berlusconiego, a gdy na krótko przy władzy była forsująca prawa gejów lewica, okazywało się, że opór katolików w jej szeregach jest zbyt silny.
Ale sukces ustawy to nie tylko efekt zmiany arytmetyki parlamentarnej po wyborach 2013 r. i starań zdominowanego przez lewicę rządu Mattea Renziego. Odzwierciedla bowiem także przemiany w świadomości Włochów w ciągu ostatniego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta