Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudnienie musi poprzedzić oświadczenie

13 maja 2016 | Dobra Firma | Wojciech Podlewski
Kancelarie zrzeszone w Sieci Prawnej Kancelarie RP
źródło: Rzeczpospolita
Kancelarie zrzeszone w Sieci Prawnej Kancelarie RP
Wojciech 
Podlewski, radca prawny 
Kancelaria Prawnicza 
Windmill Gąsiewski & Roman
źródło: materiały prasowe
Wojciech 
Podlewski, radca prawny 
Kancelaria Prawnicza 
Windmill Gąsiewski & Roman

Uproszczona procedura powierzania pracy obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy to wyjątek od wymogu uzyskania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Zasady powierzenia pracy obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy uregulowane zostały w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (DzU z 2015 r., poz. 588).

W 2015 r. zarejestrowano 782 tys. oświadczeń pracodawców o zamiarze powierzenia wykonywania pracy na podstawie § 1 pkt 20 powołanego rozporządzenia. W pierwszym kwartale tego roku takich oświadczeń zarejestrowano już 318 tys. Wśród rejestrowanych cudzoziemców najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy.

Ważne formalności

W praktyce rejestrowania oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy na warunkach § 1 pkt 20 rozporządzenia z 21 kwietnia 2015 r. nadal pojawiają się wątpliwości. Przede wszystkim wiążą się z wypełnianiem oświadczeń.

Zgodnie z tym przepisem powierzenie cudzoziemcowi wykonywania pracy w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę jest dopuszczalne wobec obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji lub Ukrainy. Chodzi o tych wykonujących pracę przez okres nieprzekraczający sześciu miesięcy w ciągu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10444

Wydanie: 10444

Spis treści
Zamów abonament