Kiedy zdanie prezesa organu jest ostateczne
Od decyzji ZUS o odmowie przyznania świadczenie w drodze wyjątku nie można się odwołać do sądu.
W sprawach indywidualnych ZUS wydaje decyzje dotyczące m.in.:
- ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
- wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Tak stanowi art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm.; dalej: ustawa o sus).
Sprawy związane ze świadczeniami emerytalno-rentowymi rozpatrują okręgowe sądy pracy i ubezpieczeń społecznych. Natomiast odwołania dotyczące np. zasiłku chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego, opiekuńczego, pogrzebowego i rodzinnego, świadczenia rehabilitacyjnego, świadczenia wypadkowego lub odszkodowania z tytułu choroby zawodowej rozpatrują rejonowe sądy pracy i ubezpieczeń społecznych.
Miesiąc na sprzeciw
Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Odwołanie wnosi się na piśmie, za pośrednictwem organu rentowego, który wydał decyzję, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie do sądu przysługuje też, gdy ZUS nie wydał decyzji w ciągu dwóch miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia.
W podanym terminie odwołanie można wnieść też w formie ustnej do protokołu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta