Luka na rynku pracy
Oczekiwania pracowników i pracodawców często są bardzo rozbieżne. By je pogodzić, potrzebna jest współpraca administracji publicznej i biznesu – przekonywali uczestnicy dyskusji w trakcie katowickiego kongresu.
Anna Cieślak-Wróblewska
– Obecnie inwestorzy nie pytają o tereny inwestycyjne, ale o dostępność i jakość lokalnych rynków pracy – mówił Tomasz Misiak, prezydent rady nadzorczej Work Service, podczas dyskusji „Rynek pracy w potrzebie".
A te rynki bardzo szybko się zmieniają. Jak wyliczał Misiak, od mniej więcej roku w kilku regionach zaczął się już rynek pracy pracownika, na którym warunki dyktują właśnie pracownicy, a bezrobocie praktycznie nie istnieje. Przekonał się o tym m.in. Amazon, który nie spodziewał się w Polsce takiej presji płacowej.
To korzystne trendy, ale zdaniem Misiaka nie rozwiązują istotnych problemów. Polskie firmy, podnosząc swoją innowacyjność i konkurencyjność, będę potrzebować coraz więcej pracowników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta