Konkurs wysokich lotów, czyli dotacje na rozwój dronów
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło kolejny konkurs na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych. O dotacje mogą się ubiegać przedsiębiorcy lub ich konsorcja działające w branży związanej z produkcją bezzałogowych statków powietrznych, platform oraz technologii i systemów do ich obsługi.
Michał Kołtuniak
Bezzałogowe statki powietrzne, biorąc pod uwagę dodatkowe wyposażenie, w jakie mogą być zaopatrzone, mają przeróżne zastosowanie. Od wykorzystania przez policję, wojsko, straż graniczną, pogotowie, straż pożarną, obsługę dróg krajowych, ośrodki i instytucje badawcze po liczne zastosowania komercyjne związane np. z obserwacją, fotografowaniem, nagrywaniem, dostarczaniem produktów itd.
Stąd nie powinien dziwić rozwój dronów i technologii z nimi związanych, który obserwowany jest na całym świecie. Także polskie firmy mają się czym pochwalić na tym polu, a szansę na jeszcze większe zaangażowanie w rozwój tej branży: produktów, technologii i systemów z nią związanych daje program INNOSBZ. Jest on odpowiedzią na potrzeby przemysłu i powstał na wniosek WB Electronics działającej w imieniu Polskiej Platformy Technologicznej Systemów Bezzałogowych (PPTSBZ).
Wsparcie sektorowe
INNOSBZ będzie finansowany ze środków działania 1.2 „Sektorowe programu B+R", które jest częścią programu „Inteligentny rozwój". Została ona pomyślana w ten sposób, aby współfinansować badania przemysłowe i prace rozwojowe w konkretnie wybranych dziedzinach. W przeciwieństwie do innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta