Ocena skutków regulacji ważna, ale wciąż lekceważona
Obecnie funkcjonujący system stanowienia prawa jest dysfunkcjonalny i nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. Wywodzi się z poprzedniej epoki i opiera na tzw. podziale resortowym – piszą przedstawiciele Pracodawców RP.
Arkadiusz Pączka, Piotr Wołejko
Główną bolączką funkcjonującego dziś systemu stanowienia prawa jest jego nieefektywność wynikająca z konieczności przeprowadzania długotrwałych uzgodnień międzyresortowych.
Projekty aktów prawnych są procedowane w przewlekły i nietransparentny sposób, nierzadko z pominięciem bądź przy lekceważeniu konsultacji społecznych. Często nie przeprowadza się profesjonalnej Oceny Skutków Regulacji, która miała stanowić panaceum na „radosną twórczość" legislacyjną.
Czym jest ocena wpływu i dlaczego należy ją przeprowadzać? Ocena ta ma na celu dostarczenie informacji na temat: przyczyn wprowadzanej regulacji prawnej; innych możliwych opcji działania, które były brane pod uwagę podczas przeprowadzania oceny; istoty i celu projektowanego rozwiązania oraz szacowanych skutków (w tym w miarę możliwości skwantyfikowanych kosztów i korzyści) jego wprowadzenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta