Dwa etaty to podwójny zasiłek macierzyński
Nie ma wymogu, aby u każdego ze swoich pracodawców korzystać z uprawnień rodzicielskich w takim samym zakresie. Każdy stosunek pracy jest rozliczany z tych przywilejów oddzielnie.
Jestem zatrudniona w dwóch firmach na umowę o pracę. Od porodu przebywam na urlopie macierzyńskim. W jednej z firm angaż wygasa, gdyż zawarty był na czas określony. Rozwiązanie stosunku pracy nastąpi w okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jednak w firmie, w której kontynuuję zatrudnienie, mam zamiar powrócić do pracy po 20 tygodniach urlopu macierzyńskiego i nie brać urlopu rodzicielskiego. Czy będę mogła skorzystać z tego urlopu tylko z umowy o pracę, która wygaśnie? Czy muszę korzystać z urlopu rodzicielskiego z każdego tytułu zatrudnienia w tym samym czasie? – pyta czytelniczka.
Zasiłek macierzyński przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym przez okres ustalony w kodeksie pracy jako okres urlopu:
- macierzyńskiego podstawowego – 20 tygodni,
- rodzicielskiego – 32 tygodnie,
- ojcowskiego – dwa tygodnie.
Tak stanowi art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 372; dalej: ustawa zasiłkowa). Oznacza to, że pracownicy mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przez czas, w którym korzystają z tych urlopów. Natomiast osoby niebędące pracownikami, a więc te, które nie mają prawa do tego rodzaju urlopów, przez okres odpowiadający ich wymiarowi.
W dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta