Czasami nie warto specjalnie budować, bo zawsze można wynająć
Pojedyncze osoby fizyczne rzadko mają środki finansowe na samodzielną inwestycję w nieruchomość na wynajem na cele komercyjne. Jest jednak rozwiązanie prawne, które umożliwia dokonywanie takich operacji finansowych.
Katarzyna Kopczewska
Giełda Papierów Wartościowych pracuje nad przygotowaniem rozwiązania prawnego, które umożliwiłoby wprowadzenie na warszawski parkiet tzw. wysokodywidendowych spółek wynajmu nieruchomości komercyjnych, które w żargonie rynku nieruchomości nazywane są REIT (od ang. Real Estate Investment Trust). Jest szansa, że prace nad projektem prawnym w tym zakresie zostaną uwzględnione w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Warto więc przyjrzeć się bliżej koncepcji REIT-ów oraz ich głównym zaletom, dzięki którym mogą się stać interesującą alternatywą dla inwestorów indywidualnych.
Poszczególne państwa przyjmują zróżnicowane rozwiązania prawne regulujące funkcjonowanie REIT-ów, ale wyróżnić można cechy wspólne stanowiące swoisty kanon tej koncepcji.
Główną cechą charakterystyczną REIT-ów jest zwolnienie z podatku dochodów uzyskiwanych z najmu (a czasem również sprzedaży) nieruchomości, z jednoczesnym pełnym opodatkowaniem tych dochodów w chwili, gdy są one wypłacane inwestorom w postaci dywidendy. W ten sposób inwestycja w REIT, z podatkowego i ekonomicznego punktu widzenia, daje efekt porównywalny do bezpośredniej inwestycji w nieruchomość.
Przykład
Wyobraźmy sobie dwie kategorie inwestorów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta