Klauzule wyłączności w umowach najmu powierzchni handlowych
Prawo konkurencji zakazuje jakichkolwiek uzgodnień pomiędzy przedsiębiorcami, które świadczyłyby o naruszeniu zasad konkurencji na konkretnym rynku.
W praktyce zawierania umów na rynku wynajmu powierzchni handlowej istotne znaczenie ma zgodność klauzul umownych z przepisami prawa konkurencji. Prawo konkurencji zakazuje bowiem jakichkolwiek uzgodnień pomiędzy przedsiębiorcami, których przedmiot lub skutek świadczyłby o zaburzeniu konkurencji na danym rynku. Naruszenie tego zakazu sankcjonowane jest karą pieniężną w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy, zaś osoby zarządzające przedsiębiorcą mogą zostać ukarane sankcją finansową w wysokości do 2 mln zł. Jedną z częstych klauzul zamieszczanych w umowach najmu powierzchni handlowej są tzw. klauzule wyłączności, na mocy których na jedną ze stron umowy nakładany jest zakaz prowadzenia aktywności w danym zakresie.
Dla wynajmującego lub najemcy
W przypadku zakazu nakładanego na wynajmującego może on przybierać postać obowiązku uzyskania przez wynajmującego zgody najemcy na wynajem powierzchni magazynowej konkurentom najemcy. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta