O prawach i obowiązkach podatnika organ rozstrzyga w decyzji
Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego urzędnicy fiskusa ustalają wysokość daniny do zapłaty lub istniejącej zaległości bądź stwierdzają nadpłatę albo decydują o zwolnieniu z podatku lub zaniechaniu ustalenia zobowiązania.
W artykule opublikowanym w tygodniku „Podatki" z 16 maja, str. >D6-7, inicjującym cykl dotyczący postępowania podatkowego, przybliżyliśmy charakter tej procedury, wskazując na możliwość jej wszczęcia zarówno w przypadku uprzedniego pozyskania przez organy podatkowe wiedzy o nieprawidłowościach w rozliczeniach podatnika w toku kontroli podatkowej lub w ramach innych postępowań, takich jak czynności sprawdzające, czy tzw. kontrola krzyżowa, jak i w przypadku braku ich uprzedniego przeprowadzenia.
Omówiliśmy zatem głównie regulacje dotyczące wszczynania postępowania podatkowego oraz zasad jego prowadzenia, wskazując przy tym na wybrane, istotne zagadnienia, które mogą zaistnieć w jego toku.
Mając na uwadze cel postępowania podatkowego, którym co do zasady jest rozstrzygnięcie konkretnej sprawy podatkowej poprzez wydanie stosownej decyzji, tj. głównie ujawnienie i wyznaczenie podatnikowi właściwej wysokości zobowiązania podatkowego, w niniejszym artykule przybliżone zostaną kwestie rozstrzygnięć, które mogą zapaść w toku tej procedury w pierwszej instancji. Zostaną także omówione kwestie ich zaskarżania, w tym instytucje zażalenia i odwołania.
Rozstrzygnięcia podatkowe, które będą przedmiotem niniejszego artykułu, to: decyzje i postanowienia.
Decyzje
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 207 ordynacji podatkowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta