Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy trudno się zwolnić z wpisu, ale warto próbować

30 maja 2016 | Podatki | Aleksandra Tarka

Wnosząc o przyznanie prawa pomocy, firma musi wykazać nie tylko to, że nie ma środków na poniesienie kosztów sporu sądowego, ale także to, że podjęła wszelkie niezbędne działania, aby zdobyć fundusze na ich pokrycie.

Aleksandra Tarka

Nasz spółka z o.o. jest w sporze z fiskusem, który dotyczy znacznej kwoty. Chcemy wnieść skargę do sądu administracyjnego. Firma jest jednak na skraju bankructwa i nie mamy środków na tak duży wpis sądowy. Czy spółka może wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych w tym zakresie? – pyta czytelnik.

Co do zasady taka możliwość istnieje. Choć trzeba od razu zaznaczyć, że w przypadku firm, które chcą bronić swoich interesów przed sądami administracyjnymi, uzyskanie takiej „ulgi" jest trudniejsze niż w przypadku zwykłego Kowalskiego.

Co o prawie pomocy mówią przepisy procedury sądowo-administracyjnej? Co do zasady prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych (tj. zwrot wydatków, wpis i opłata kancelaryjna) oraz ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego).

Stosunkowo największym wydatkiem, z jakim muszą się liczyć skarżący, są wpis i wynajęcie pełnomocnika. Dużym obciążenie mogą być zwłaszcza wpisy stosunkowe, które pobiera się w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne, np. zobowiązania podatkowe. Wpis stosunkowy może wynieść nawet 100 tys. zł.

Osobie prawnej, a także innej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, prawo pomocy może być przyznane w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10457

Wydanie: 10457

Spis treści
Zamów abonament