Strona ma 14 dni na odwołanie
Podatnik, który nie zgadza się z rozstrzygnięciem zawartym w decyzji skarbówki, może się odwołać do organu wyższego stopnia.
Mając przede wszystkim na uwadze opisaną w poprzednim artykule (tygodnik „Podatki" z 16 maja, str. >D6-7) zasadę dwuinstancyjności postępowania podatkowego, należy wskazać na przewidzianą w art. 220 o.p. możliwość odwołania od decyzji organu podatkowego wydanej w pierwszej instancji do organu podatkowego wyższego stopnia. Z kolei zgodnie z art. 221 o.p. w przypadku wydania decyzji w pierwszej instancji przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, dyrektora izby skarbowej, dyrektora izby celnej lub przez samorządowe kolegium odwoławcze odwołanie od decyzji rozpatruje (w braku organu wyższego stopnia) ten sam organ podatkowy, stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu odwoławczym. Prawo wniesienia odwołania przysługuje od decyzji nieostatecznej (pierwszoinstancyjnej) zarówno rozstrzygającej sprawę co do jej istoty, jak i umarzającej postępowanie.
Zarzuty, żądania i wskazanie dowodów
Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta