Terroryzm. Przekroczyliśmy próg
- Dotarła do nas fala przemocy jako sposobu realizacji celów politycznych – mówi wykładowca Collegium Civitas Krzysztof Liedel
Rzeczpospolita: Czy Polska jest jeszcze wolna od terroryzmu?
Dr Krzysztof Liedel, specjalista od spraw terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, wykładowca Collegium Civitas: To niełatwe pytanie. Obecnie, w przeważającej mierze – tak, wolna od tego terroryzmu, który napawa lękiem zachodni świat. Niewielkie jest prawdopodobieństwo ataków islamistycznego radykalizmu tu i teraz.
A innych aktów terroru niż islamistycznych?
Terroryzm jako metoda walki politycznej dotknąć może każdego państwa, a stopniowa radykalizacja dyskursu publicznego w Polsce doprowadziła do włączenia w wachlarz środków stosowanych w sferze publicznej także przemocy.
Jak Polska się może przed tym chronić?
Jak każde inne państwo, co oznacza, że: po pierwsze, w 100 proc. nie może, nie ma bowiem systemu tak szczelnego, który dałby pełną gwarancję bezpieczeństwa antyterrorystycznego przy zachowaniu praw i wolności obywatelskich. Po drugie, może wykorzystywać złożony, wielopłaszczyznowy system...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta