Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zbycie składników majątkowych jest wyłączone z VAT

30 maja 2016 | Podatki | Stefan 
Majerowski
Stefan 
Majerowski
źródło: materiały prasowe
Stefan 
Majerowski

Dany zespół składników materialnych 
i niematerialnych przeznaczonych 
do prowadzenia działalności stanowi przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, gdy jest wyodrębniony funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo oraz może funkcjonować samodzielnie.

Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 marca 2016 r. (ITPP2/4512-106/16/AJ).

Wnioskodawca – spółka będąca czynnym podatnikiem VAT, prowadząca działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami i wynajmu nieruchomości oraz zarządzania wartościami niematerialnymi i prawnymi, w tym prawami ochronnymi do znaków towarowych, planuje przenieść działalność do innego podmiotu. Przeniesienie nastąpi w drodze aportu lub przy wykorzystaniu instytucji datio in solutum.

Spółka powzięła wątpliwość, czy zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia tej działalności jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o VAT oraz czy takie przeniesienie będzie wyłączone spod przepisów ustawy o VAT.

Przeniesieniu będą podlegać wszystkie związane z działalnością składniki materialne i niematerialne, a także zobowiązania, w szczególności nieruchomości, pozostałe środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, kontrakty, należności i zobowiązania handlowe. Ponadto, wraz z przeniesieniem ww. składników do innego podmiotu przejdą również pracownicy spółki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10457

Wydanie: 10457

Spis treści
Zamów abonament