Kiedy zbycie składników majątkowych jest wyłączone z VAT
Dany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności stanowi przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, gdy jest wyodrębniony funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo oraz może funkcjonować samodzielnie.
Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 marca 2016 r. (ITPP2/4512-106/16/AJ).
Wnioskodawca – spółka będąca czynnym podatnikiem VAT, prowadząca działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami i wynajmu nieruchomości oraz zarządzania wartościami niematerialnymi i prawnymi, w tym prawami ochronnymi do znaków towarowych, planuje przenieść działalność do innego podmiotu. Przeniesienie nastąpi w drodze aportu lub przy wykorzystaniu instytucji datio in solutum.
Spółka powzięła wątpliwość, czy zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia tej działalności jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o VAT oraz czy takie przeniesienie będzie wyłączone spod przepisów ustawy o VAT.
Przeniesieniu będą podlegać wszystkie związane z działalnością składniki materialne i niematerialne, a także zobowiązania, w szczególności nieruchomości, pozostałe środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, kontrakty, należności i zobowiązania handlowe. Ponadto, wraz z przeniesieniem ww. składników do innego podmiotu przejdą również pracownicy spółki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta