Młodzi coraz bardziej sfrustrowani
Dochody emerytów na Zachodzie są już porównywalne, a czasem nawet wyższe niż pracujących. To prowadzi do buntu.
Taka sytuacja nie zdarzyła się jeszcze nigdy w czasach pokoju. Jak podaje Eurostat, od wybuchu kryzysu finansowego w 2008 r. do dziś dochody osób mających więcej niż 65 lat skoczyły z 78 do 89 proc. średniego wynagrodzenia pracujących w Wielkiej Brytanii, z 86 do 103 proc. w Hiszpanii i z 96 do 102 proc. we Francji. W Niemczech wskaźnik ten wynosi 92 proc.
Podobnie jest za Atlantykiem. Tu dochód osób starszych niż 65 lat to już 77 proc. średniej pensji wszystkich pracujących wobec 69 proc. w 2008 r.
Przykład Wielkiej Brytanii dobrze oddaje problem całego Zachodu. David Cameron rozpoczął w 2010 r. niezwykle twardą reformę systemu finansów publicznych, pozbawiając młodych wielu zabezpieczeń socjalnych. W ten sposób zapłacili oni za uratowanie banków i błędy popełnione przez ich prezesów.
Ale emeryci w tym wysiłku nie partycypowali, ich zaciskanie pasa ominęło. Przeciwnie, w 2010 r. otrzymali gwarancję stałego wzrostu uposażeń o 2,5 proc. rocznie. I wyłączny dostęp do obligacji rządowych o 4-procentowej rocznej stopie wzrostu, dwa razy większej niż stawka, po jakiej rząd mógł w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta