Pracownik zapłaci za prywatne połączenia z firmowego telefonu
Podwładnemu wolno sporadycznie połączyć się we własnej sprawie z telefonu służbowego. Nic jednak nie usprawiedliwia jego umyślnego dzwonienia za granicę czy pobierania kosztownych danych z internetu.
Rachunki za takie korzystanie z telefonu służbowego mogą być astronomiczne. Przekonał się o tym pracownik w sprawie, w której rozstrzygał Sąd Najwyższy w wyroku z 22 marca 2016 r. (II PK 31/15), któremu w ciągu miesiąca „udało się" wydzwonić ponad 36 tys. zł.
Gdy pracodawca poinformował o konieczności zapłacenia za prywatne rozmowy, etatowiec godził się na to dopóty, dopóki nie dowiedział się, ile musi zwrócić. Odmówił i pracodawca pozwał go o zwrot kosztów przeprowadzonych połączeń.
Sąd I instancji uznał, że korzystanie przez pracownika z telefonu służbowego do celów prywatnych stanowiło nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych. Ponadto wskazał, że szkodę wyrządził umyślnie, gdyż z pełną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta