Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójna wypłata przy nagłym rozstaniu z wyłącznej winy pracodawcy

09 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Małgorzata Kozłowska

Pracownikowi należy się odprawa, gdy rozwiąże umowę bez wypowiedzenia, bo pracodawca ciężko naruszył obowiązki wobec niego. Warunek – to zachowanie jest wyłącznym powodem pożegnania.

Chodzi o odprawę przewidzianą w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192 ze zm.; dalej: ustawa). Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 2 lipca 2015 r. (III PZP 4/15).

Złe działania lub zaniechania

Na podstawie art. 55 § 11 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika podwładny może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. W wyroku z 21 października 2015 r. (II PK 278/14) SN wyjaśnił, co należy rozumieć pod pojęciem „ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków". Są to bezprawne (sprzeczne z przepisami bądź zasadami współżycia społecznego) działania lub zaniechania pracodawcy z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. Polegają na niedopełnieniu podstawowych obowiązków objętych treścią stosunku pracy i niosą zagrożenia dla istotnych interesów pracownika. Będzie to np. brak wypłaty wynagrodzenia w terminie, nieopłacenie składek ZUS za pracownika....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10466

Wydanie: 10466

Spis treści
Zamów abonament