Skrucha pracownika złagodzi sankcję
Przy dyscyplinowaniu załogi pracodawca może uwzględniać pozakodeksowe kryteria karania, np. to, jak podwładny zachowuje się po przewinieniu i jaki ma stosunek do naruszenia przepisów.
Podstawowy sposób utrzymania karności personelu to stosowanie przez pracodawcę przepisów o pracowniczej odpowiedzialności porządkowej. Nie oznacza to, że nie ma innych metod wymuszania prawidłowych postaw, ale nie są one bezpośrednio uregulowane w kodeksie pracy.
Jakie grzechy
Nie każde przewinienie, którego dopuści się pracownik, będzie skutkowało możliwością jego ukarania. Przepisy wyczerpująco wskazują, za jakie naruszenia wolno nałożyć na zatrudnionego karę porządkową. Dotyczą one pracownika, który nie przestrzega:
- ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,
- przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych,
- przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Jest to również opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia oraz stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Wbrew obowiązkom
W zależności od charakteru zdarzenia pracodawca zastosuje upomnienie, naganę lub karę pieniężną. To zamknięty katalog sankcji. Dlatego przy pracowniczej odpowiedzialności porządkowej nie wolno nałożyć nic ponad to.
Aby pociągnąć pracownika do odpowiedzialności porządkowej, muszą być spełnione dwa warunki. Jego zachowanie stanowi przynajmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta