Przyuczony bezrobotny wykona zadania podczas stażu
Ogólna liczba stażystów pracujących jednocześnie w firmie nie może przekroczyć liczby etatowców zatrudnionych w niej na pełny wymiar.
Coraz częściej przy realizacji różnych zadań pracodawcy wspomagają się stażystami z urzędu pracy. Duże zainteresowanie nimi wykazuje też administracja publiczna.
Stażysta to osoba odbywająca staż. Zgodnie z ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 645) przez staż rozumie się nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez jej realizację w miejscu pracy, bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. Stażysta nie ma więc statusu pracownika, bo na staż kieruje go urząd pracy na podstawie umowy zawieranej między firmą a urzędem pracy (starostą).
Na wniosek
To pracodawca występuje o zorganizowanie u siebie stażu dla bezrobotnych. Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (DzU nr 142, poz. 1160) jego wniosek musi określać:
- dane pracodawcy,
- liczbę pracowników,
- liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta