Klauzula pokoju społecznego daje przewagę silniejszym
Przemysław Stobiński , radca prawny, senior associate CMS
Jeden z kilku działających w firmie związków zawodowych jest niezadowolony z efektów konsultacji przeprowadzonych z pracodawcą przy zwolnieniach grupowych. Ponieważ związki nie dogadały się między sobą, ostatecznie porozumienie w tej sprawie podpisała z pracodawcą samodzielnie organizacja reprezentatywna. Czy związek może nie uznać tego porozumienia i wejść w spór zbiorowy z pracodawcą co do warunków, na jakich pracownicy będą zwalniani?
Artykuł 4 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 295 ze zm.) ustanawia zakaz inicjowania sporów zbiorowych w sytuacjach, w których obowiązują porozumienia zbiorowe składające się z norm wynegocjowanych przez partnerów społecznych. Zakaz ten określa się powszechnie klauzulą pokoju społecznego. Wzorując się na kardynalnej zasadzie pacta sunt servanda obowiązującej w stosunkach prawnych między stronami, które mają sprzeczne interesy, ustawodawca uznał, że reguła ta powinna obowiązywać też w relacjach spornych między partnerami społecznymi. Podstawą obowiązku dotrzymania pokoju społecznego jest zawarte wcześniej dobrowolnie przez organizacje związkowe porozumienie normatywne.
Jaki zakres
Obowiązek przestrzegania pokoju społecznego w zbiorowych stosunkach pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta