Nowe procedury przy zatrudnieniu pracownika zza wschodniej granicy
Nadużycia dotyczące rejestracji oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi powinny być ograniczone, a faktyczne zatrudnienie obcokrajowców w Polsce ma być monitorowane.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje obecnie nad zmianami przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców, w tym nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i niektórych innych ustaw. Największe zmiany będą dotyczyć procedury uproszczonej, dzięki której na okres do sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy powierzać można pracę obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Obecnie wystarczy rejestracja w powiatowym urzędzie pracy (PUP) oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.
Przepisy unijne
Projektowana ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.
Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia warunków i procedury wydawania zezwoleń na pobyt i pracę sezonową dla cudzoziemców. W Polsce brak jest przepisów regulujących kompleksowo to zagadnienie. Zmiany obejmują przypadki, w których obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą korzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy. W uzasadnieniu projektowanych zmian...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta