Duży deweloper rywalizuje z małym inwestorem
Do wystawiania mieszkań na sprzedaż w nowych budynkach może skłaniać nabywców podwyżka cen u dewelopera.
– Sprzedaż mieszkań na nowym osiedlu może trwać nawet kilka lat – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Zazwyczaj jednak do czasu oddania inwestycji do użytku wszystkie lokale są już sprzedane.
Adres i konkurencja
Zdarza się jednak, że chętnych na mieszkania, zwłaszcza luksusowe, deweloperzy szukają długimi latami. A w tym czasie do oferty, już z drugiej ręki, wchodzą wcześniej kupione lokale. I tak w jednym budynku albo na jednym osiedlu mamy dwa rynki – pierwotny i wtórny.
– W Polsce sprzedaje się rocznie 60–70 tys. nowo wybudowanych lokali – szacuje Jędrzyński. – Przypadków odsprzedaży niedawno kupionego mieszkania mogą być setki. To przede wszystkim sytuacje losowe. Czasem kupiony lokal okazuje się nieodpowiedni pod względem wielkości czy adresu.
Zdaniem Jędrzyńskiego inwestycji, gdzie obok mieszkań z pierwszej ręki mamy już rynek wtórny, w całym kraju jest sporo. Wystarczy jednak już jedno mieszkanie oferowane z drugiej reki, by mówić o takim zjawisku.
– W jednej inwestycji deweloperskiej jest oferowanych zwykle kilka lokali z drugiej ręki. Czasem jest to tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta