Spółka cywilna bez dokumentacji cen transferowych
OBOWIĄZKI | Przepisy nakazują sporządzanie dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi tylko podatnikom PIT lub CIT. Spółka cywilna nim nie jest. Każdy wspólnik rozlicza bowiem daninę samodzielnie, proporcjonalnie do udziału w zyskach.
Magdalena Marciniak Dagmara Cisowska
Zmiany w ustawach o podatkach dochodowych z 2015 r. rozszerzyły podmiotowo zakres definicji podmiotu krajowego w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT (i odpowiednio art. 25 ustawy o PIT), obejmując nią „jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej". Oznacza to, że spółki osobowe, takie jak spółka komandytowa czy spółka jawna, mogą być uznane za podmioty powiązane. Istnieje również możliwość szacowania dochodów wynikających z transakcji z udziałem tych spółek przez organy podatkowe w przypadku narzucenia przez nie w transakcjach z podmiotami powiązanymi warunków odbiegających od rynkowych.
Mimo że przepisy rozszerzające zakres podmiotów, których dotyczą przepisy o cenach transferowych, obowiązują już od ponad półtora roku, to jednak nie zniknęły wątpliwości co do obowiązków dokumentacyjnych poszczególnych rodzajów jednostek funkcjonujących w obrocie gospodarczym. Niepewność budzi między innymi kwestia pozycji spółki cywilnej w kontekście cen transferowych, tj. kwestia ustalenia, czy może być ona traktowana jak podmiot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta