Uprawnienia przy nabyciu decydują o rozliczeniach przy sprzedaży
Jeżeli samochód osobowy był wykorzystywany wyłącznie w działalności zwolnionej i przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia go, to będzie mógł zbyć pojazd z wykorzystaniem zwolnienia.
- Prowadzę działalność gospodarczą, świadczę przede wszystkim usługi zwolnione z VAT (nauczanie języków obcych). W niewielkim stopniu wykonuję także usługi opodatkowane stawką podstawową (usługi ksero). Dwa lata temu kupiłem samochód osobowy, przy którego nabyciu nie obniżyłem kwoty podatku należnego o naliczony, ponieważ pojazd został kupiony do wykorzystywania w działalności zwolnionej z VAT. Wprowadziłem jednak auto do ewidencji środków trwałych. Teraz zamierzam sprzedać samochód. Czy sprzedaż będzie zwolniona z VAT? – pyta czytelnik.
Podobna sprawa była przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy samochodów osobowych, wykorzystywanych w działalności zwolnionej od VAT.
W opisie zdarzenia przyszłego wnioskodawca wskazał, że prowadzi przede wszystkim działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług medycznych podlegających zwolnieniu od VAT. Łączny obrót osiągany przez niego z tytułu świadczenia usług zwolnionych od VAT przekraczał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta