Co się zmieni w ustawie o CIT od stycznia przyszłego roku
Nowe regulacje określają m.in. kiedy podatnik mający siedzibę i zarząd za granicą uzyskuje dochody na terytorium Polski, co jest warunkiem ich opodatkowania. Takie same postanowienia wprowadzono w ustawie o PIT.
1 stycznia 2017 r. wejdą w życie obszerne zmiany do ustawy o CIT. Zostały one wprowadzone ustawą z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowelizacja dotyczy m.in. regulacji odnoszących się do ograniczonego obowiązku podatkowego (nowy art. 3 ust. 3 ustawy o CIT).
Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 3 ust. 2 ustawy o CIT: „Podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Przepis nie określa jednak jakie czynności (zdarzenia) powinny mieć miejsce w Polsce, aby zagraniczny podatnik uzyskał dochód podlegający opodatkowaniu. Wątpliwości prawne budzą szczególnie przychody ze zbycia udziałów w spółkach i akcji oraz wykonywanie usług niematerialnych.
Działalność gospodarcza nad Wisłą
Trzeba przy tym pamiętać, że zakres obowiązków podatkowych wynikających z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT podlega modyfikacji na mocy postanowień umów międzynarodowych w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (istnieją różnice w treści konwencji międzynarodowych, dlatego ocena konkretnego przypadku wymaga zastosowania właściwej umowy). Umowy międzynarodowe mają pierwszeństwo stosowania. Jeżeli zatem zawierają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta