Litwini i Polacy w Rzeszy
W atrakcyjnej podstołecznej gminie Litwini z niewielkiej mniejszości stali się większością.
Robert Mickiewicz z Rzeszy pod Wilnem
W niedzielnych wyborach do litewskiego Sejmu głosowali mieszkańcy trzech Rzesz. – Duża Rzesza, Mała Rzesza i po prostu Rzesza. Skąd pod Wilnem wzięły się Rzesze? Dobrze tego już nikt nie wie. Jedno jest pewne, że wszystkie nasze Rzesze nie mają nic wspólnego z Trzecią Rzeszą Niemiecką – mówi nam Renata Roubo-Gaidys z komisji wyborczej w Dużej Rzeszy.
Jedna z wersji głosi, że jeszcze za czasów Aleksandra Jagiellończyka ten dawny folwark zamieszkiwała jak na ówczesne warunki „rzesza ludzi". Dziś w położonej 12 kilometrów od Wilna gminie rzeszańskiej mieszka około 6 tys. ludzi. Prawie 60 proc. to Litwini, 30 proc. Polacy i nieco ponad 6 proc. to Rosjanie. Ale jeszcze niedawno skład narodowościowy wyglądał zupełnie inaczej.
– Nawet 30–40 lat temu było tu zaledwie kilkanaście litewskich domów, a reszta to prawie sami Polacy. Przed wojną to było polsko-żydowskie miasteczko. Ale Żydów wymordowano. Litwini i Rosjanie zaczęli tu pojawiać się po założeniu sowchozu. Ale nie było ich aż tak dużo. Wszystko zaczęło się zmieniać w latach 90. po odzyskaniu niepodległości – opowiada starsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta