Gdzie są opodatkowane usługi niematerialne
W obecnym stanie prawnym duże wątpliwości i spory budzi określenie miejsca uzyskania dochodu przez podmioty wykonujące usługi niematerialne. Nowe regulacje wyjaśniają je tylko częściowo.
W przypadku określenia miejsca uzyskania dochodu przez podmioty wykonujące usługi niematerialne, mamy do czynienia z trzema liniami interpretacyjnymi sądów.
1. Zgodnie z pierwszą linią, warunkiem uzyskania dochodu w Polsce jest wykonanie przez usługodawcę czynności (spełnienie świadczenia) na terytorium Polski. Również w przypadku usług niematerialnych, ich wykonanie wymaga wykonania określonych czynności (napisanie opinii, przetłumaczenie tekstu, doprowadzenie do zawarcia transakcji handlowej, reprezentowanie w postępowaniu sądowym, udzielenie porady ustnej, przeprowadzenie badań laboratoryjnych i in.). Miejsce ich wykonania wskazuje na miejsce osiągnięcia dochodu przez usługodawcę. W mojej ocenie jest to pogląd prawidłowy. Dochód nie jest pojęciem abstrakcyjnym, ale wartością uzyskiwaną przez podatnika. To jego działania determinują miejsce położenia źródła przychodów. Jest to pogląd uzasadniony również poprzez zastosowanie argumentacji „lustrzanej".
Przykład
Polski usługodawca wykonuje w Polsce taką samą usługę w ten sam sposób na rzecz usługobiorcy polskiego i zagranicznego. W obu przypadkach dochód jest uzyskiwany w Polsce, niezależnie od miejsca wykorzystania usługi, podmiotu nabywcy itp.
Pogląd ten jest jednym z dwóch przeważających stanowisk w orzecznictwie NSA. Zastosowano go m.in. w wyroku NSA z 21 sierpnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta