Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Iluzje Wyszehradu

10 października 2016 | Publicystyka, Opinie | Kazimierz Kik
Kazimierz Kik
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita
Kazimierz Kik

Kraje Europy Środkowej nie stanowią dziś w UE politycznego monolitu. Łączą je przedsięwzięcia natury pragmatycznej. Dzieli natomiast polityka, oczywiście wyłączywszy nader koniunkturalne współdziałanie PiS i Fideszu – pisze politolog.

Pierwsze 25 lat istnienia Unii Europejskiej kończy się głębokim kryzysem politycznym i społecznym. Rewolta europejskich społeczeństw, Brexit i problemy z imigrantami to tylko niektóre z trapiących ją problemów.

Tworzące Grupę Wyszehradzką Polska, Węgry, Czechy i Słowacja to nowi, wschodnioeuropejscy członkowie Unii. Ich staż we Wspólnocie sięga zaledwie 12 lat.

Ale kraje wyszehradzkie to ponad 530 tys. kilometrów kwadratowych, a zatem prawie 12 proc. powierzchni całej UE i około 13 proc. ogólnej liczby unijnych obywateli. Niestety, kraje te tworzą gospodarcze peryferia Wspólnoty, dostarczając zaledwie 4–5 proc. unijnego PKB. Nadaje to Grupie Wyszehradzkiej charakteru klienta unijnych programów pomocowych, a nie rolę unijnego współdecydenta.

Stosunek do Niemiec

Dziś, po 12 latach członkostwa w UE, najbardziej prointegracyjnie nastawionym społeczeństwem są Polacy i Węgrzy. Najbardziej eurosceptyczni pozostają Czesi, gdzie tylko około 32 proc. wyraża entuzjazm dla członkostwa ich kraju w Unii. Spadł natomiast entuzjazm dla UE wśród Słowaków, dotkniętych najwyraźniej boleśnie przystąpieniem w 2009 roku do strefy euro.

To wyraźne désintéressement sprawami Unii jest o tyle zadziwiające, że to właśnie społeczeństwa Europy Środkowej były przez cały ten okres największymi beneficjentami pomocy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10570

Wydanie: 10570

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament