Najem prywatny bez preferencji
ROZLICZENIA | W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej i zawarcia prywatnych umów najmu pokoi wchodzących w skład gospodarstwa agroturystycznego przychody podatnika z tego tytułu nie będą zwolnione z PIT.
- Prowadzę gospodarstwo agroturystyczne wpisane do ewidencji obiektów hotelarskich i innych obiektów świadczących usługi hotelarskie prowadzonej przez urząd gminy. Działalność spełnia wymogi art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego, tzn. jest to wynajem pokoi gościnnych znajdujących się w budynku mieszkalnym położonym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku, a liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Ze względu na sezonowość usług agroturystycznych zamierzam rozszerzyć świadczone usługi o wynajem prywatny pokoi mieszkalnych dla pracowników firm przebywających w delegacjach. Natomiast po sezonie urlopowym z końcem października chciałabym zawiesić działalność gospodarstwa agroturystycznego oraz zawrzeć umowę najmu prywatnego i zgłosić w urzędzie skarbowym wybór opodatkowania najmu prywatnego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy można prowadzić działalność agroturystyczną spełniającą wymogi określone w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT (wynajem dla osób przebywających na wypoczynku), a więc zwolnioną z podatku dochodowego i równocześnie prowadzić wynajem prywatny pokoi mieszkalnych firmom na cele mieszkalne, opodatkowany ryczałtem? – pyta czytelniczka.
Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta