Zrównoważenie zadań sposobem na obniżenie kosztów pracy
Niekiedy odejście od klasycznego systemu podstawowego wiąże się ze sporymi oszczędnościami. W grę wchodzi choćby możliwość legalnego i bezbolesnego finansowo przedłużenia czasu pracy w niektóre dni do 12 godzin.
Kodeks pracy rozróżnia kilka systemów czasu pracy, a konkretnie – podstawowy oraz szczególne, m.in.: równoważny, zadaniowy, skrócony oraz przerywany. Najbardziej powszechny, podstawowy system czasu pracy, jest punktem odniesienia dla pozostałych. W myśl regulujących go przepisów, dobowa norma czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin, a norma tygodniowa – średnio 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym w okresie rozliczeniowym. Co to oznacza w praktyce?
Znane zło
Przede wszystkim to, że dobowa norma czasu pracy jest sztywna. W konsekwencji praca w systemie podstawowym powyżej 8 godzin w ramach jednej dniówki skutkuje wystąpieniem nadgodzin dobowych.
Tygodniowa norma nie ma już charakteru sztywnego, a przeciętny. Oznacza to, że dopiero przekroczenie średnio 40 godzin na tydzień w danym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta