Prowizja nie wymaga odrębnej faktury
Według przepisów o VAT czynności wykonywane w ramach umowy komisu są dostawą towarów, a nie świadczeniem usług.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 4 listopada 2016 r. (I SA/Wr 894/16).
Stan faktyczny
Spółka zajmuje się m.in. pośrednictwem w zakresie sprzedaży biżuterii. W ramach tej działalności zawarła umowę komisu jako komisant. Na jej podstawie będzie jej zlecana przez komitenta sprzedaż m.in. biżuterii na jego rachunek, po jego uprzednim zamówieniu. Za sprzedaż towaru, zgodnie z postanowieniami umownymi, komisantowi przysługuje prowizja w wysokości określonej w załączniku do umowy komisu. Spółka tłumaczyła, że jako komisant wystawi w określonym terminie fakturę, w której wykaże należną jej kwotę tytułem prowizji, wynikającą ze sprzedaży zrealizowanej w danym okresie rozliczeniowym. Prowizja będzie wpłacana na jej rachunek bankowy na podstawie faktury. Faktura dotycząca prowizji wystawiana jest na podstawie zestawienia faktur i rachunków dokumentujących sprzedaż towarów na rzecz komitenta.
Spółka zapytała w jaki sposób na potrzeby VAT należy potraktować poszczególne czynności wykonywane w ramach zobowiązań płynących z umowy komisu.
Organ podatkowy uznał, że w ustawie o VAT umowa komisu jest traktowana jako dwie odrębne czynności, z których każda jest dostawą towarów. Dostawą jest wydanie towarów w komis przez komitenta komisantowi i wydanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta