Sprzedaż odziedziczonych działek nie czyni podatnikiem
Zbycie parceli wydzielonych z gospodarstwa rolnego jest opodatkowane, gdy sprzedawca podejmuje aktywne działania, angażując środki podobne do stosowanych przez producentów, handlowców i usługodawców.
- Od 2006 r. jestem właścicielką gospodarstwa rolnego nabytego w skutek darowizny. Jestem rolnikiem ubezpieczonym w KRUS-ie. W 2010 roku podzieliłam jedną z działek na cztery mniejsze. Dwie działki otrzymało w darowiźnie moje rodzeństwo. Dwie pozostałe sprzedałam w 2014 i 2016 roku. Część pieniędzy z tej sprzedaży rodzeństwo dostało ode mnie w darowiźnie. Czy musze zapłacić jakieś podatki? Chciałabym znów wydzielić i sprzedać kolejne cztery działki i drogę do nich. Jakie konsekwencje podatkowe to wywoła? Czy stanę się podatnikiem VAT? – pyta czytelniczka.
Z punktu widzenia opodatkowania VAT czynnościom wykonywanym przez osoby fizyczne w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu VAT (a w konsekwencji czynnościom podlegającym opodatkowaniu VAT) przeciwstawić należy czynności wykonywane prywatnie. Takie czynności znajdują się poza zakresem stosowania przepisów o VAT, a w konsekwencji nie mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Kiedy zarządzanie prywatnym majątkiem...
Do czynności prywatnych należą m.in. czynności związane z wykonywaniem prawa własności, w tym sprzedaż nieruchomości. Czynności takie same z siebie nie stanowią prowadzenia działalności gospodarczej (zob....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta