Nieuzasadniony brak zgody na zmiany pozbawi odprawy
Jeśli w wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca zaproponuje etatowcowi warunki pracy obiektywnie do przyjęcia, ich odmowa może być uznana za współprzyczynę rozstania. Pracownik nie ma wtedy szans na odprawę.
Przy zwolnieniach indywidualnych pracownikowi przysługuje prawo do odprawy, jeśli zostaną spełnione warunki z ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1474, dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych).
Pracodawca ma powody
O zwolnieniu indywidualnym można mówić wtedy, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników musi rozwiązać stosunki pracy z przyczyn leżących poza załogą. Warunek – wyłącznie te przyczyny uzasadniają wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w ciągu 30 dni obejmują mniej pracowników niż liczba kwalifikująca redukcje do zwolnień grupowych. Oznacza to, że obejmują one mniej niż:
- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 osób,
- 10 proc. pracowników, gdy zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników,
- 30 pracowników, gdy zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników (art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach).
Istotne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta