Zmiany w zarządzaniu obroną państwa wprowadzimy po analizie zagrożeń
Rozmowa | Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Rz: Panie ministrze, kiedy będzie gotowy Strategiczny Przegląd Obronny (SPO) – dokument zawierający kompleksową ocenę bezpieczeństwa kraju, stanu armii i rekomendacje eksperckie do zmian w planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych? Szef resortu Antoni Macierewicz od wniosków SPO uzależnia korektę obecnych programów unowocześniania armii i przyszłych inwestycji w wojsku.
Tomasz Szatkowski: Zadaniem, jakie postawił przed SPO minister Antoni Macierewicz, jest wyznaczenie wizji całego systemu obronnego w horyzoncie po 2030 r. Prace zespołu SPO postępują w dobrym tempie, są intensywne, myślę, że zakończą się zgodnie z planem, czyli w marcu przyszłego roku. Już jednak na początku 2017 r. będą znane kluczowe diagnozy dotyczące przede wszystkim zagrożeń i perspektyw zmian w środowisku bezpieczeństwa RP. Będziemy je uwzględniać w naszej polityce i przy programowaniu zmian na różnych poziomach systemu obrony państwa. SPO ma dać odpowiedź na znacznie szersze wyzwania stojące przed decydentami niż tylko modernizacja techniczna. Zakupy uzbrojenia i sprzętu to jedynie wycinek spraw związany już raczej z praktyczną realizacją wniosków z SPO.
Co jest zatem na pierwszym planie?
Od diagnozy sytuacji i oceny zagrożeń będą wprost zależały kluczowe zmiany w strukturze kierowania obroną państwa i systemie dowodzenia na kolejnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta