Fuszerka pozbawi całej pensji
Jeżeli pracownik ze swojej winy wadliwie wykonał produkt lub usługę, co obniżyło ich jakość, jego pobory można odpowiednio zmniejszyć. W skrajnych przypadkach kwota obniżki może sięgnąć 100 proc. wynagrodzenia.
Pracodawcy rzadko decydują się na skorzystanie z możliwości pozbawienia lub obniżenia wynagrodzenia pracownika z tytułu zawinionego wadliwego wykonania produktu lub usługi (jaką daje art. 82 § 1 kodeksu pracy). Wskazuje na to m.in. niewielka liczba sporów sądowych na tym tle, a w konsekwencji mała liczba orzeczeń. Tymczasem to rozwiązanie może stanowić skuteczny instrument przeciwdziałania brakowi staranności i sumienności w pracy.
Trudno zastosować
W praktyce pracodawcy rzadko korzystają z tej możliwości z kilku powodów. Po pierwsze, nie zawsze wiedzą, że mają do dyspozycji taki instrument – istnieje przekonanie, że w ramach swojego ryzyka muszą ponosić koszty wadliwej pracy. Po drugie, zmniejszanie wynagrodzenia jest utożsamiane z jego potrącaniem (co jest oczywiście błędem). To zaś powoduje, że pracodawca, nie znajdując podstawy do potrącenia wynagrodzenia za wadliwość pracy, rezygnuje z tego instrumentu. Po trzecie, samo przekonanie pracodawcy, że dany produkt czy usługa nie spełniają jego oczekiwań, nie jest wystarczające, aby skutecznie pozbawić wynagrodzenia lub je obniżyć. W razie sporu musi on wykazać dwie okoliczności: wadliwość wykonanej pracy i jednocześnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta