Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa kominowa nie wygasza umów o pracę

12 stycznia 2017 | Praca i ZUS | Arkadiusz Sobczyk

Spółki publiczne nie mają żadnych narzędzi do zmiany podstawy zatrudnienia członków zarządu z etatu na kontrakty. Ratuje je tylko to, że będą oni współpracować w obawie przed utratą mandatu.

Rok 2017 będzie zapewne okresem szczególnie intensywnego wdrażania przepisów ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Wiąże się to z treścią art. 21 ust. 1 tej ustawy, który zobowiązuje podmiot uprawniony do wykonywania praw udziałowych w spółce do podjęcia działań mających na celu ukształtowanie i stosowanie zasad wynagradzania członków organu zarządzającego i członków organu nadzorczego, określonych niniejszą ustawą. Powinno się to stać najpóźniej do dnia zwyczajnego walnego zgromadzenia, którego przedmiotem będzie rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za rok obrotowy rozpoczynający się w 2016 r.

W związku z powyższym powstaje szereg kwestii praktycznych, i to o zupełnie fundamentalnym znaczeniu. Wymienię tylko cztery. Po pierwsze, jak się ma ustawa do osób zatrudnionych na umowach o pracę przed jej wejściem w życie. Po drugie, jaki jest zakres dozwolonych świadczeń, które mogą przewidywać kontrakty o zarządzanie. Po trzecie, na ile trafne są sugestie zawarte w tzw. dobrych praktykach wydanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa co do sposobu wykonywania powyższych umów. Po czwarte wreszcie, czy w przypadku zawarcia umów o zarządzenie zachodzi potrzeba ewidencjonowania czasu pracy. Postaram się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10647

Wydanie: 10647

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament