Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd nie zablokuje zwolnień nawet w czasie kryzysu

12 stycznia 2017 | Praca i ZUS | Katarzyna Dulewicz

Organ władzy publicznej nie może sprzeciwić się planowanym przez pracodawcę zwolnieniom grupowym, mimo że w kraju panuje kryzys gospodarczy, a stopa bezrobocia jest szczególnie wysoka.

Przepisy krajowe przyznające organom państwowym takie kompetencje są niezgodne z Dyrektywą Rady 98/59/WE z 20 lipca 1998 r.

Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 21 grudnia 2016 r. w sprawie AGET Iraklis przeciwko Ypourgos Ergasias, Koinonikis Asfalisis kai Koinonikis Allilengyis (C-201/15).

O co chodziło

W omawianej sprawie AGET Iraklis – firma wytwarzająca cement, z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną, podjęła decyzję o zamknięciu jednej z trzech fabryk i zwolnieniu części załogi. Pracodawca dwukrotnie wezwał związek zawodowy reprezentujący pracowników zamykanej fabryki na spotkanie w celu przedstawienia powodów planowanych zwolnień oraz przeprowadzenia konsultacji dotyczących możliwości uniknięcia lub zmniejszenia redukcji albo ich negatywnych skutków. Związek zawodowy nie odpowiedział na te wezwania, a przedstawiciele organizacji nie stawili się na żadne z wyznaczonych spotkań. W zaistniałej sytuacji pracodawca, działając zgodnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10647

Wydanie: 10647

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament