Jak zaksięgować sprzedaż wyposażenia i środków trwałych
Zbycie wykorzystywanego w firmie urządzenia, które przedsiębiorca kupił przed jej założeniem i nie odliczył VAT, trzeba rozliczyć jako przychód z działalności. Wartość transakcji należy wyodrębnić z raportu fiskalnego.
- Prowadzę sklep z częściami samochodowymi. Nie jestem podatnikiem VAT. Sąsiad – osoba fizyczna – zamierza ode mnie odkupić używany w działalności gospodarczej metalowy regał magazynowy o wartości 1700 zł. Regał ujęty był w ewidencji wyposażenia. Jak zaksięgować i udokumentować taką operację? – pyta czytelnik.
Handel częściami samochodowymi na rzecz osób fizycznych związany jest z obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Podatnik z całą pewnością taką kasę posiada. Według art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Każda sprzedaż na rzecz osoby fizycznej powinna być wykonywana z użyciem kasy fiskalnej, z pewnymi wyjątkami, które jednak w tym przypadku nie znajdują zastosowania. Przedsiębiorca ma obowiązek wydać sąsiadowi paragon z kasy fiskalnej. Stanowi o tym § 3 ust. 1 oraz § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU poz. 363). Powołane regulacje stanowią, że podatnicy prowadzą ewidencję każdej sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej, wyłącznie przy użyciu kas. Podatnicy, prowadząc ewidencję wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny.
Nowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta