Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiłek niższy o poboczne wypłaty

12 stycznia 2017 | Praca i ZUS

Aby stwierdzić, czy premię lub nagrodę uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, należy się odwołać zarówno do treści regulacji płacowych dotyczących pracownika, jak i praktyki ich stosowania w firmie. Jeżeli podwładny zachowuje prawo do tych świadczeń w czasie pobierania zasiłku, to nie można ich wliczyć do podstawy jego wymiaru.

Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 3 sierpnia 2016 r. (I UK 178/16).

W tej sprawie ubezpieczony – członek zarządu i dyrektor naczelny spółki, przebywał na zwolnieniu lekarskim. Za ten okres pracodawca wypłacał mu wynagrodzenie chorobowe, a po nim zasiłek chorobowy. Od 6 lutego 2014 r. wypłatę świadczenia przejął ZUS. Ustalając podstawę wymiaru zasiłku uwzględnił jednak wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, pomijając premie kwartalne i nagrodę roczną. Stwierdził bowiem, że te składniki po pierwsze nie  były obniżane za czas choroby, po drugie – nie są uzależnione od wkładu pracy pracownika.

Sądy rozpatrujące sprawę oddaliły odwołanie ubezpieczonego. Ustaliły, że zarówno prawo do nagrody rocznej, jak i dodatkowego kwartalnego wynagrodzenia, zostało uregulowane w jego umowie o pracę. Od tych składników odprowadzano składki na ubezpieczenia społeczne. Świadczenia te miały charakter uznaniowy, ponieważ w umowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10647

Wydanie: 10647

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament