Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedstawicieli załogi warto chociaż wysłuchać

12 stycznia 2017 | Praca i ZUS

Mimo że niektóre decyzje pracodawcy wymagają jedynie konsultacji z ciałem reprezentującym pracowników, ich wprowadzenie z pominięciem rozmów może się okazać nieważne.

Polskie prawo pracy dopuszcza kilka form organizowania się pracowników w przedsiębiorstwie. Na gruncie kodeksu pracy, ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji oraz ustawy o związkach zawodowych, możemy mieć do czynienia odpowiednio z:

- pracownikami wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy,

- radą pracowników (w tym z jej europejskim odpowiednikiem), albo

- związkiem zawodowym.

Wobec takiej wielości ciał stanowiących reprezentację interesów pracowników, powstaje pytanie o sposób ich tworzenia, przysługujące im prawa i związane z nimi obowiązki pracodawcy.

Reprezentanci załogi

Kodeks pracy w wielu przypadkach nakazuje pracodawcy współpracę, konsultacje albo uzyskanie zgody na określone działania przez reprezentanta załogi. Jeśli w zakładzie nie działa związek zawodowy, obowiązki konsultacyjne przejmują tzw. przedstawiciele pracowników wybrani w trybie przyjętym u danego pracodawcy (potocznie zwani przedstawicielami wybranymi ad hoc).

Pracodawca ma obowiązek skonsultowania z przedstawicielami załogi m.in. warunków stosowania telepracy albo wprowadzenia przedłużonego okresu rozliczeniowego lub ruchomego czasu pracy. Również przeprowadzenie zwolnienia grupowego albo wprowadzenie regulaminu zakładowego funduszu świadczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10647

Wydanie: 10647

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament