Odwrócony VAT – noworoczny zawrót głowy
Nieprecyzyjne sformułowania i brak definicji w przepisach obejmujących mechanizmem reverse charge usługi budowlane podwykonawców będą źródłem sporów podatników z fiskusem. Chyba że resort zadba o interpretację ogólną.
Zasadą jest, że podatnikiem w odniesieniu do czynności podlegających opodatkowaniu jest dostawca lub podmiot świadczący usługi, jednak w stosunku do pewnych kategorii transakcji ustawodawca postanowił, że podatnikiem z tytułu ich przeprowadzenia będzie ich nabywca. Po raz pierwszy do polskiej ustawy o VAT mechanizm odwrotnego obciążenia został wprowadzony 1 kwietnia 2011 r. Od tego czasu postanowienia w jego zakresie ewoluują i właściwie co dwa lata są nim obejmowane nowe kategorie towarów.
Do końca ubiegłego roku o odwrotnym obciążeniu w VAT mogliśmy mówić w zasadzie wyłącznie w odniesieniu do towarów, ponieważ procedurą reverse charge objęta była tylko jedna kategoria usług – przenoszenie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Z początkiem bieżącego roku katalog usług podlegających tej procedurze znacznie się powiększył, obejmując zdecydowaną większość usług budowlanych, ale uwaga – świadczonych przez podwykonawców. Świadczenie usług przez głównego wykonawcę na rzecz inwestora nie będzie zatem objęte mechanizmem odwróconego VAT, niezależnie od statusu podatkowego każdej ze stron transakcji.
Nowy załącznik nr 14
1 stycznia 2017 r. do ustawy o VAT wprowadzony został załącznik nr 14, w którym na pierwszym miejscu widnieje usługa dobrze znana, tj. przenoszenie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta