Od czego zależy wartość opcji
W dacie zawarcia transakcji, nabytą opcję należy zaliczyć do krótkoterminowych aktywów finansowych i wykazać w cenie nabycia. Obejmuje ona zapłaconą premię oraz ewentualne prowizje maklerskie i opłaty giełdowe.
Opcja jest kontraktem, w ramach którego następuje nabycie prawa kupna (opcja kupna) lub sprzedaży (opcja sprzedaży) aktywów bazowych po określonej z góry cenie i w określonym terminie. Wartość opcji zależy od wartości instrumentów bazowych (walut, towarów, akcji, obligacji, stóp procentowych, indeksów giełdowych). Opcje mogą występować zarówno w obrocie giełdowym, jak i pozagiełdowym.
Cechą charakterystyczną opcji są asymetryczne (różne) prawa i obowiązki stron kontraktu. Nabywca opcji otrzymuje prawo kupna lub sprzedaży określonych aktywów, ale bez obowiązku wykonania transakcji. W zamian uiszcza on na rzecz wystawcy tzw. premię opcyjną. Nabywca opcji naraża się jedynie na ryzyko utraty zapłaconej premii opcyjnej (jeżeli cena instrumentu podstawowego stanie się dla niego niekorzystna i wykorzystanie opcji będzie nieopłacalne). Z kolei, wystawca opcji nie ma możliwości rezygnacji z wykonania kontraktu, nawet wówczas, gdy cena instrumentu bazowego jest dla niego niekorzystna. Dlatego przy transakcjach giełdowych wystawcy opcji mają obowiązek wniesienia depozytu zabezpieczającego. Wystawiający opcję przyjmuje „pozycję krótką" w kontrakcie, natomiast posiadacz opcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta