Pogoń za jak najniższymi cenami
Rafał Bauer | Jest moda na odwoływanie się do dziedzictwa marek, czego byliśmy jednym z pionierów – mówi prezes Próchnika.
Rz: Próchnik to jedna z marek, które są symbolem Łodzi jako centrum przemysłu lekkiego w Polsce. Czy możliwy jest powrót do takich realiów i masowa produkcja rodzimych marek w kraju?
Rafał Bauer: Absolutnie nie, ponieważ dzisiaj mamy zupełnie inne realia, nie tylko biznesowe, ale również jeśli chodzi o oczekiwania konsumentów. W sklepach zwraca się, rzecz jasna, uwagę na jakość, miejsce produkcji, rodowód marki, ale zdecydowanym priorytetem jest po prostu cena. Ta, jeśli ma zapewniać odpowiednią rentowność, zmusza do lokowania produkcji poza Polską. Tymczasem rodacy, chociaż w różnych badaniach podkreślają swoje patriotyczne zachowania zakupowe i przywiązanie do rodzimych marek, chcieliby, żeby polskie ubrania były dobrej jakości i najlepiej jeszcze tańsze niż te sprowadzane z Chin czy innego kraju azjatyckiego.
Jednocześnie podejściu klientów nie można się dziwić, ich celem jest przede wszystkim optymalizacja budżetów zakupowych. Efektem są jednak systematycznie spadające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta