Rozliczenia kontraktów futures zwykle mają postać pieniężną
Inwestor nie ma obowiązku uiszczać całej kwoty, na jaką opiewa określony kontrakt futures. Otwierając daną pozycję powinien on wpłacić tylko część wartości.
Przez kontrakt futures należy rozumieć zestandaryzowaną umowę, będącą przedmiotem obrotu regulowanego, która nakłada na jedną z jej stron obowiązek dostawy, a na drugą – odbioru aktywów w określonej ilości i cenie, w ustalonym terminie. Kontrakty futures mogą występować zarówno na giełdach papierów wartościowych, jak i na giełdach towarowych. W przypadku tego typu kontraktów, zobowiązanie do nabycia lub sprzedaży aktywów nie jest bezwarunkowe (wygasa ono w momencie zamknięcia pozycji). Nie ma zatem obowiązku utrzymywania kontraktu do czasu wygaśnięcia, tj. do końca jego notowań - można go „zlikwidować" w dowolnej chwili w trakcie sesji giełdowej.
Zamknięcie pozycji następuje poprzez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta