Wziąć w leasing maszynę
W ubiegłym roku nieco spadła wartość transakcji obejmujących maszyny i inne urządzenia. Ale ostatnie dane wskazują, że przedsiębiorcy znów ruszyli na zakupy.
Małgorzata Azembska
Polski rynek leasingowy jest jednym z największych w Europie. Możemy śmiało konkurować z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Włochami czy Szwecją. Dodatkowo, nasz sektor cechuje najwyższa, bo 20,3 proc. dynamika. W ubiegłym roku 87,8 proc. potrzeb polskich firm zostało sfinansowanych właśnie w ten sposób.
Chociaż przedsiębiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw mogą wybierać między kilkoma rodzajami zewnętrznego finansowania (kredytem bankowym, leasingiem, środkami unijnymi, pożyczkami pozabankowymi i faktoringiem), to często sięgają właśnie po leasing. Z badań „Leasing Index" przeprowadzonych na zlecenie BZ WBK Leasing przez PMR Research wynika, że dziś z tej formy finansowania korzysta aż 36 proc. polskich firm z segmentu MSP. Nie są to tylko młode podmioty, ale również te posiadające mocną pozycję na rynku.
Zainteresowani maszynami
Za pomocą leasingu można dziś sfinansować wszelkiego rodzaju aktywa. Polscy leasingodawcy mają bardzo szeroką ofertę dla firm. Tradycyjnie już, najchętniej leasingowane są wszelkiego typu pojazdy. Ich finansowanie w ubiegłym roku znacznie wzrosło. Spadło natomiast zainteresowanie leasingobiorców maszynami i urządzeniami. Być może miały na to wpływ ostatnie, wprowadzone do ustawy o PIT, zmiany. Pozwalają one małym firmom i podatnikom dopiero rozpoczynającym działalność gospodarczą, na skorzystanie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta