Niezwykła kolekcja mistrzów
Unikalne grafiki ze zbioru Tadeusza Mysłowskiego dają przegląd najważniejszych kierunków i twórców. Do obejrzenia na Zamku Lubelskim.
Tadeusz Mysłowski, artysta i kolekcjoner (ur. 1943) mieszka i tworzy zarówno w Nowym Jorku, jak i w Lublinie. Z tym drugim miastem łączą go związki sentymentalno-rodzinne, tu ukończył Liceum Sztuk Plastycznych. W 2011 roku Muzeum Lubelskie zaprezentowało tworzone przez tego artystę KrzesłoTrony, które powstały w hołdzie słynnym twórcom sztuki XX wieku m.in. Mondrianowi, Malewiczowi, Strzemińskiemu. Wystawa miała charakter retrospektywy, zaprezentowano wówczas również grafikę Tadeusza Mysłowskiego i dokumentację jego działań artystycznych.
Obecnie pokazywana jest kolekcja grafik zgromadzonych przez Mysłowskiego.
– Po raz pierwszy pokazał swoją kolekcję w 1999 roku w polskim konsulacie w Nowym Jorku – przypomina Anna Hałata, kuratorka wystawy „Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki". – Mysłowski chciał spopularyzować polską grafikę, co zrozumiałe, bo reprezentuje ona bardzo wysoki poziom, a w Nowym Jorku jest mało znana. Nie pokazywał wtedy ani Picassa, ani Kandinskiego, ani Warhola, ale trzon tamtej wystawy jest powtórzeniem naszej obecnej prezentacji. W tym roku obchodzimy 700-lecie powstania miasta Lublina, ma to więc dla nas lublinian szczególne znaczenie możliwość obcowania ze sztuką najwyższej próby.
Zaczęło się od Kantora
Tadeusz Mysłowski gromadzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta