Wspólne przedsięwzięcie to solidarna odpowiedzialność
W sytuacji ogłoszenia upadłości któregoś z uczestników konsorcjum realizującego zamówienie publiczne nie trzeba zmieniać umowy zawartej między zamawiającym a konsorcjum.
Skomplikowanie techniczne zamówienia, jego rozmiary, zakres wymaganych prac czy koszty realizacji mogą sprawić, że przedsiębiorca nie spełnia kryteriów, aby w pojedynkę ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego. W braku wszystkich niezbędnych umiejętności, wiedzy, doświadczenia, czy środków technicznych może pojawić się potrzeba wzmocnienia jego pozycji. Wówczas rozwiązaniem jest połączenie przez kilka firm ich potencjałów i doświadczenia celem wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. Czasem za taką decyzją stoi też dążenie do rozłożenia ryzyka związanego z planowanym przedsięwzięciem pomiędzy wszystkich uczestników porozumienia. Możliwość udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wykonawcy działającego w formie konsorcjum przewidziana została w art. 23 ust. 3 Prawa zamówień publicznych ( p.z.p.). Skorzystanie z niej stało się sposobem na uzyskanie szerszego dostępu do zamówień publicznych przez małych i średnich przedsiębiorców.
Uczestnicy takiego porozumienia zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez podejmowanie oznaczonych w umowie czynności. Konsorcjum nie musi posiadać zarysowanej struktury organizacyjnej. Nie musi być wyposażone we własny majątek wyodrębniony z majątków uczestników konsorcjum. Różnorodność stanów faktycznych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta